2019.06.06-10 Canin felszíni túra
BESZÁMOLÓ, ÖSSZEFOGLALÓ
Esemény: Canin felszíni túra
Helyszín, időpont: Canin-fennsík, Sella Nevea, Olaszország; 2019.6.6-10
Esemény jellege: felszíni túra, oktatás
Az esemény célja: ismerkedés hóval borított területeken való közlekedéssel
Résztvevő PFBKE tagok: Gordos Erik és Csepreghy Anna
Résztvevő külsős személyek:
Összefoglaló:
Rég dédelgetett álmom volt egy barlangászat nélküli hétvége eltöltése a Canin olaszországi oldalán. Júliusban még nen múködik a sífelvonó. Hó van a fennsíkon, ezért a barlangok még nehezen megközelíthetőek és árvízveszélyesek lehetnek... szóval alig tartózkodik fent valaki, még barlangászok sem...
A Predil-tó környékén töltöttük a fennsík előtt és után az estéket. Kisebb parkolóba a Sella Nevea-i oldalon lehet lehajtani, elkülönülő sátrazó helyek találhatóak a fák között, rövidebb sétával lehet elérni a tó jéghideg vizét a kavicshordalékon keresztül... Elvileg június és augusztusban, "szezonban" fizetős a kempingezés.
Péntek
Cél: Sella Neveából feljutni a Davanzo-Picciola-Vianello (DPV) barlangász bivakházig volt. Sella Neveaból a 645/a számú turistaösvényen indultunk a Goriuda-házhoz. Eredetileg a 659-es túraösényen akartunk felmenni, de nem találtuk meg azt. Az ösvény a fennsík északi oldalán vezet enyhe emelkedéssel, helyenként kapaszkodókkal és létrákkal segítve a közlekedést fák között. Egy-egy nagy baggel a hátunkon épp elég fárasztó volt az út. A Goriuda-ház keleti oldalán az egyik ajtó nyitva, két szinten lehet menedéket találni benne kisebb helyiségekben. A háztól vezet egy víztömlő a hegyen felfelé egy vízlelő helyig. A felfelé vezető ösvényen könnyebb elérni ezt a sziklafalon csordogáló vizet, de nehéz megtalálni a megfelelő letérő helyet hozzá. Egyébként a 659-es túraösény ház felőli végét megtaláltuk, lent kezdetben nem ugye... + Azt figyeltük meg, hogy a lentről felfelé mutató tábláon levő becsült túraidők alá vannak becsülve, fordított irányban viszont reálisak.
Hóhatár
A Goriuda-háztól kezdve felfelé végre elértük a hóhatárt. Fantasztikus volt látni a Col delle Erbe nyugati oldalán levő ideiglenes kisebb vízesést (ami a tömbön olvadó hónak köszönhetően alakult ki). A feljutás a Col delle Erbe-re tartogatott némi izgalmat, itt kicsit kitettebb a terep még hó nélkül is, nemhogy légréses hófoltokat elkerülgetve. Terv az volt, hogy ha veszélyesnek ítéljük a terepet vagy időben megcsúszunk akkor a Goriuda-házba vonulunk vissza. Szerencsére az idő szép volt, a látvány csodás és késő délután el is értük a DPV-t. Utána azonnal köd lett körülöttünk és síri csend.
Szombat
Hihetetlen kilátás reggel. A csendet néha egy-két madár zuhanó repülése töri csak meg vagy a mormoták vészfüttyentése. Aznapi terv elindulni a Monte Sart felé és eljutni ameddig lehet. Sok tapasztalatot szereztünk a hétvégén arról, hogy ilyen kora nyári olvadó -de jelentős mennyiségű- hóban hogyan lehet közlekedni a karrokon és hófoltokon. Érintettük a Boegan-katlant, a Marusich-házat és végül aznap a Grubia tetejéről fordultunk vissza a DPV-hez...
Valahol a Marussich-ház felé és a Boegan-katlan
Vasárnap
A terv aznapra lejutni a helyről volt. A Boegan-katlantól a Bila Peč alatti hágóig meglepetésünkre kényelmes, hosszan elnyúló hóemelkedővel találkoztunk. Emiatt a szakasz miatt kicsit aggódtam előtte. A Gilberihez már kényelmetlenebb volt a lejutás az ál hófoltok miatt. A Gilbertitől pedig a Povizig tartó túraút pedig váratlan nehézség lett. Előzően azt feltételeztem, hogy ez az út azért ki lesz járva már júliusra Ehhez képest itt-ott lehetett felfedezni merre mehet az út, mert a festés még sok helyen hó alatt volt. Nem mindegy, hogy a hólejtőn merre megyünk, milyen lyuk felett, mekkora kerülőkkel... Amint az utunk elkezdett szinteket csökkeni végül úgy sétáltunk át a télből a nyárba. Este Predil-tó... Majd kényelmes út haza másnap.
Összefoglala azt gondolom technikailag új tapasztalatokra tettünk szert a havon való közlekedést illetően és a barlangászat miatt ritkán érintett részeket jártunk be a felszínen végre.
Gordos Erik