2012.03.15-18. Bükk-hegység
BESZÁMOLÓ, ÖSSZEFOGLALÓ
Esemény: Bükki barlangász-hétvége
Helyszín, időpont: Bükk-hegység, 2012. március 15-18.
Esemény jellege: barlangi túra, felszíni túra, kutatás, oktatás, szakmai konferencia
( megfelelő rész aláhúzandó )
Az esemény célja: Rekreáció, barlangi túrázás, honismeret, természetjárás
Résztvevő PFBKE tagok: 8 fő (ebből 4 fő túravezető)
Résztvevő külsős személyek: 10 fő
Összefoglaló:
A PFBKE rendszeresen szervez többnapos barlangi túra-programokat hazánk karsztvidékeire. A 2012. március 15-e körüli négy napos hosszú hétvégén a barlangokban bővelkedő Bükk-hegység volt az úti cél.
Szálláshelyünk a Bükk-fennsíkon volt, egy a Nagy-mezőhöz közeli hatalmas töbör peremén található Síházban, ahonnan csillagtúraszerűen kerestük fel a Bükk különböző szegleteiben megbúvó barlangokat.
A hétvége során meglátogattuk a Bükkzsérc közelében található Odor-várat, ahol megismerkedtünk az ott folyó barlangkutatási munkával (melyen egyesületünk egyik tagja is rendszeresen részt vesz), illetve túráztunk az Odor-vár oldalából nyíló Hajnóczy-barlangban, melynek legmélyét régi, tönkrement ácsolat nagy mennyiségű korhadó faanyagától tisztítottuk meg a Nemzeti Parkkal együttműködésben.
A következő napokon a Bükk-fennsík és környékének kisebb barlangjait jártuk több csoportban. Eljutottunk az igen nehezen fellelhető bejárattal büszkélkedő Szirén-barlangba, melynek Jeges-termében csodálatos jégcsapvilág tárult elénk, látogatást tettünk a Borókás-tebri 2. sz. víznyelőbarlang kedves aknarendszerében, valamint szomszédságában, a szűkületeiről méltán hírhedt Borókás-tebri 4. sz. víznyelőben (a Fejes fantázianevű szűkület minket is visszafordulásra késztetett), kísérletet tettünk a Pénz-pataki víznyelőbarlang bejárására (a bejáratban kialakult masszív jégdugó ezt nem tette lehetővé), szűkületi kötéltechnikánkat finomítottuk a Lillafüred fölött nyíló Szeleta-zsomolyban, valamint eljutottunk a Bányász-zsombolyba, miskolci barlangász barátaink kutatási területére, ahol segédkeztünk a feltáráshoz szükséges villanyvezeték forrasztási munkálataiban.
A Bükk-hegység több száz barlangjával kimeríthetetlen túrterepet biztosít a barlangászoknak, így a PFBKE a jövőben is tervezi barlangász programok szervezését e tájegységre.
Fotók: (Nagy Gergely Domonkos)
A Hajnóczy-barlang bejáratánál a kihozott faanyaggal
Borókás-tebri 2. sz. víznyelőbarlang, Óriás-akna